ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ପାଇଁ ବିହାରରେ ଡାକ ବାଲାଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ


ECI- ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି ହିନ୍ଦୀ |
ପ୍ରତିଛବି ଉତ୍ସ: ଫାଇଲ୍ ଫଟୋ |
ପ୍ରତିନିଧୀ ଚିତ୍ର |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କରୋନା ଯୁଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ 65 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବଂ କୋଭିଡ ସକରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକଘର ଭୋଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଆଗାମୀ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଘୋଷଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରଚଳିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କେବଳ ସେନାର ସ soldiers ନିକ, ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ବିଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟିରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଡାକଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, 80 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକଘରର ଅଧିକାର ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା।

ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର 22 ରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, 80 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବୃଦ୍ଧ ତଥା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ବାଲାଟ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲା। 1961 ର ନିର୍ବାଚନ ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ‘ଅନୁପସ୍ଥିତ ଭୋଟର’ ବର୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା କାରଣରୁ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅସଙ୍ଗତ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟରଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ |

ଭାସା ଠାରୁ ଇନପୁଟ୍ ସହିତ |

କରୋନା ରୁ ଜଙ୍ଗ: ପୂର୍ଣ୍ଣ କଭରେଜ୍ |


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *